Kompostkäimla õige kasutamine tagab massi tõhusa kõdunemise ja seega käimla meeldiva kasutamise ja tühjendamise. Tänu kompostkäimla soojusisolatsioonile on jäätmete lagunemine tõhus ja see suurandab omakordka käimla mahutavust, kuna jäätmed tõmbuvad kõdunedes märkimisväärselt kokku.
Kompostimisprotsess käivitub korralikult, kui käimlamahutis on piisavalt jäätmeid, ehk umbes õhukanali kõrguselt. Tekkiva vedeliku hulk väheneb koos kompostmassi soojenemise ja aurumisega. Pärast kõdunemise algust jõuavad jäätmed kattekomposti etappi juba umbes 6–7 nädalaga.
Enne kasutamist
Kontrolli, et kompostimahuti sees olev ventilatsioonikanal oleks pärast transporti õiges kohas. Kanal peab asuma mahuti siseseinas oleva astme peal nii, et tühjendusluugi kohal olev õhufilter (detail nr 5) juhiks õhu takistuseta õhutuskanalisse.
Biolani Kompostkäimla põhja raputatakse umbes 5 sentimeetri paksune kiht (u 20 l) Biolani Komposti- ja Käimlaturvast, et vedelikueraldusplaat ei ummistuks.
Käimlaistme õhuventiili reguleerimine
Käimlaistme õhuventiili abil reguleeritakse Biolani Kompostkäimla ventilatsiooni. Suvel on ventiil avatud, et õhutus oleks tõhus ja vedelike aurustumine maksimaalne. Talvel hoitakse ventiili peaaegu suletuna, et vähendada soojuskadu. Prill-laua kaant hoitakse kasutuskordade vahepeal suletuna, et ventilatsioon korralikult toimiks.
Käimlamahuti õhutuskanal
Tänu käimlaseadme sees paiknevale õhutuskanalile toimib Biolani Kompostkäimla efektiivselt. Kanali kaudu pääseb õhk kompostmassi keskele, kihti, kus seda kõige enam vaja on. Ühtlasi takistab õhukanal kompostmassi tihenemist kompostri põhjas ning hoiab massi tühjendamise ajal üleval.
Mida tohib Biolani Kompostkäimlasse visata
Kompostkäimla on mõeldud kõdunevate käimlajäätmete ja biolagunevate majapidamisjäätmete jaoks. Köögijäätmed parandavad käimlajäätmete kõdunemist, sest need tasakaalustavad ja mitmekesistavad komposti toitainesisaldust. Teisalt on köögijäätmete kompostimisel teatud riskid. Näiteks katmata jäänud liha- ja kalajäätmed võivad meelitada kompostimahutisse kärbseid. Sidusaine lisamisel tuleb olla hoolikas.
Käimlasse ei tohi visata midagi, mis takistab kompostimisprotsessi või ei ole biolagunev, nagu näiteks:
prügi, hügieenisidemeid
kemikaale, lupja
pesuvahendeid, pesuvett
tuhka, sigaretikonisid.
Sidusaine kasutamine
Pärast igat kasutuskorda lisatakse jäätmete katmiseks umbes 2–5 dl Biolani Komposti- ja Käimlaturvast. Sobiva sidusaine kasutamine on käimla toimivuse seisukohast esmatähtis. Sidusainena soovitatakse kasutada Biolani Komposti- ja Käimlaturvast. Komposti- ja Käimlaturvas seob tõhusalt lõhnu ja õhutab käimlakomposti.
Käimla aastaringne kasutamine
Kompostkäimlat on võimalik kasutada ka kergete miinustemperatuuridega, kui kasutamine on järjepidev ja jäätmete hulk piisavalt suur. Madala temperatuuri tingimustes või vähese kasutamise korral kompostmass jahtub ja võib talve jooksul isegi jäätuda. Jäätumine ei kahjusta käimlat ega komposti ning kõdunemisprotsess jätkub ilmade soojenedes. Eraldatava vedeliku hulga vähendamiseks soovitatakse talvel kasutada kahekordses koguses Komposti- ja Käimlaturvast. Filtreeritud vedeliku kanistrit tühjendatakse sügisel, et see lõhki ei külmuks.